Policie ČR má ragbyový tým!

Na jaře tohoto roku se v Olympu Centru sportu Ministerstva vnitra uskutečnilo historicky první otevřené mistrovství ČR policistů a hasičů v sedmičkovém ragby. Tohoto turnaje se zúčastnily týmy pražských a jihomoravských policistů, pražských hasičů a ze zahraničních hostů na tomto turnaji hráli hasiči z Walesu a také policisté z francouzského Val de Marne. A právě tito francouzští kolegové pozvali české policisty do Paříže na premiérové utkání v patnáctkovém ragby. Slovo dalo slovo a zápas byl domluven na listopad 2017 v Paříži. Začal se tvořit tým a v den odletu stálo na ruzyňském letišti dvaadvacet hráčů připravených bojovat v českých dresech proti daleko zkušenějšímu soupeři. Tým tvořili policisté z Prahy, Brna a z ochranné služby. Posílilo ho několik pražských hasičů.
V Paříži na nás čekalo překvapení. Na hřišti, kde jsme měli hrát, před námi trénoval slavný tým Nového Zélandu neboli All Blacks. Tento v posledním období nejlepší tým světa se
po svém tréninku s námi ochotně fotil a pro všechny z nás to byly nezapomenutelné
okamžiky.
Pak už přišla řada na nás. V 17 hodin zazněl zvuk píšťalky a pro české policisty začala nová éra policejního sportu. Soupeř na nás vletěl a v prvních minutách nás dostal pod tlak.
Od desáté minuty se hra vyrovnala, rojníci odváděli černou práci se spoustou tvrdých skládek a postupně jsme zjišťovali, kde jsou naše silné stránky. Do poločasu jsme již hráli se soupeřem vyrovnaně a do druhé půle jsme vstupovali se ztrátou jen několika bodů. Rojem jsme se prosazovali těžko, soupeř byl v rojové hře velmi kompaktní, ale poctivou obranou se rojníkům dařilo držet Francouze na uzdě. Skvělou hru začali ukazovat naši rychlí útočníci. Několika úniky po křídlech se nám podařilo skórovat a ještě před koncem jsme vedli o pět bodů. Pár našich zaváhání v závěru přineslo bohužel soupeři body, a když rozhodčí zápas ukončil, svítilo na ukazateli skóre 35:35. Myslím, že v podobný výsledek jsme snad ani nedoufali. Byla to pro náš tým skvělá premiéra. Zápas nám pomohl najít naše slabší stránky, zejména v závěru zápasu se nám nedařilo přenést hru z roje na útok. Za naše silné stránky lze označit hru útoku a nasazení celého týmu v obraně. Důležité také bylo, že se při zápase nikdo vážně nezranil, jen odřeniny a drobné otoky, ale na
to jsou ragbisté zvyklí. Poté následoval „třetí poločas“, který k ragby neodmyslitelně patří.
Jedná se o společenskou událost za účasti obou týmů, která je tou nejlepší oslavou ragby. Ač probíhá v baru, jde v ní o respekt ke hře, spoluhráčům, soupeřům a rozhodčím. V rámci tohoto večera byla našim soupeřům předána plaketa, kterou u příležitosti premiérového zápasu ragbyové reprezentace Policie ČR věnoval policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý.
V sobotu jsme byli pozváni na exkurzi do sídla francouzské protiteroristické jednotky RAID. Odpoledne prohlídka historického justičního paláce a pak už vrchol sobotního
dne, zápas Francie proti Novému Zélandu na vyprodaném Stade de France. Když 80 000 lidí zpívá Marseillaisu, je to opravdu silný zážitek. S jistotou lze říci, že do rodiny čes-
kých policejních sportů přibyl nový člen, a to ragby, které je, zejména ve Francii a v zemích bývalého Commonwealthu, s policií a hasiči silně spjato. Na rok 2018 se připravují tři
policejní ragbyové akce. Pevně věříme, že se vše s pomocí Olympu Centra sportu MV, Policie ČR a Unitopu ČR podaří realizovat.

Ondřej Loučka
Pohotovostní motorizovaná jednotka Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy
Vcelém západním světě je ragby nedílnou součástí policejního života. Hodnoty, kterými se ragby prezentuje: čest, úcta, soudržnost, nadšení a kázeň, jsou, dle mého názoru, totožné s hodnotami, které by měl ctít každý policista. Dlouho jsem hrál ragby za Tatru Smíchov. Nyní jsem se pokusil dát dohromady ragbyový tým Policie ČR. Máme za sebou první
dvě akce – turnaj v sedmičkách v Praze a zápas v Paříži. Skvělé zázemí nám poskytuje Olymp Centrum sportu Ministerstva vnitra a podporu má náš sport i u nejvyšších představitelů PČR a u Unitopu ČR. Chtěl bych pozvat každého ragbistu a ragbistku z řad policie, kteří se chtějí zapojit do aktivit spojených s policejním ragby, i všechny ostatní, kteří zatím ragby nehrají, do našich řad. V současné době vzniklo mnoho nových klubů, jejich seznam najdete na stránkách České ragbyové unie. Přijďte si vyzkoušet ragby!